Talent
Tobias Bendixen er ny Head of Coaching
- Detaljer
- Skrevet af: nk
- Kategori: Talent
Viborg FF har ansat 37-årige Tobias Bendixen som ny Head of Coaching i VFF Talent. Han tiltræder 1. maj og kommer fra Randers FC, hvor han havde samme stilling.
Tobias Bendixen har UEFA A Youth-trænerlicens og har tidligere været ungdomstræner i Randers FC, Vejle Boldklub og norske Viking Stavanger. Nu ser ham frem til det nye job i Viborg FF:
-Først og fremmest har jeg hørt mange gode ting om Viborg FF fra miljøet i dansk fodbold. Det er en klub, der bevæger sig i en positiv retning, og så kan jeg godt lide den kultur, jeg er blevet præsenteret for. Det virker til, at der er et stærkt miljø og nogle gode mennesker, som jeg glæder mig til at lære bedre at kende.
-Samtidig er VFF en klub med ambitioner på ungdomssiden, hvor man hele tiden sigter efter at forbedre sig på alle parametre og det er attraktivt at være en del af. Jeg glæder mig til at komme i gang og til at bidrage til klubbens udvikling, siger Bendixen.
Talentchef Mads Holm byder Tobias Bendixen velkommen i Viborg FF og ser frem til samarbejdet:
-Vi er rigtig glade for, at Tobias har valgt at blive en del af Viborg FF. Vi har været igennem en grundig rekrutteringsproces med mange interessante ansøgere, og vi valgte at gå med Tobias på baggrund af erfaring i rollen, hans tilgang til spillet og tilgangen til de unge mennesker. Vi mener, at han er et rigtig godt match til vores kultur samtidig med gode kompetencer i stillingen som Head of Coaching, siger talentchefen.
I rollen som Head of Coaching bliver Tobias Bendixen ansvarlig for det fodboldfaglige udtryk i hele VFF Talent, men vil primært arbejde omkring U17-U19.
Trænere i Kløverklubberne samlet til ATK+ arrangement
- Detaljer
- Skrevet af: nk
- Kategori: Talent
Viborg FF Talent havde fredag et arrangement for trænere i Kløverklubberne. Formålet med arrangementet var at give et indblik i arbejdet på Viborg FF’s ATK+ Center og +TRÆNING. I alt var 42 trænere en del af arrangementet.
Arrangementet bød på oplæg og observation af træning efterfulgt af fællesspisning og vidensdeling blandt de mange trænere.
-Det er virkelig fedt at fornemme det store engagement i børnefodbolden, når trænere fra Kløverklubberne vil bruge noget af deres fredag på sådan et arrangement. Vi vil på ATK+ Center jo rigtig gerne dele ud af det, vi arbejder med. Vi håber, at trænerne kunne bruge det til inspiration, så vi sammen kan fortsætte den gode udvikling af Kløverklubbernes børnefodboldmiljøer, siger ATK+ ansvarlig Jakob Dalgaard.
ATK+ Center er en ekstra ugentlig træning for 95 udvalgte spillere fra Viborg FF’s samarbejdsklubber i aldersgruppen U10-U12. Spillerne har dermed både sin base i deres lokale klub samtidig med, at de får muligheden for en ekstra træning i ugen.
U19 og U17 vandt i Hvidovre
- Detaljer
- Skrevet af: nk
- Kategori: Talent
Både U19 og U17 var i weekenden på visit hos Hvidovre IF, og i begge opgør blev det til en grøn sejr. Dermed fører U19 fortsat Divisionen, mens U17 er nummer fire med fem point op til førerholdet.
U19: Hvidovre IF – Viborg FF 2-4
0-1 Selvmål (7.)
1-1 Selvmål (13.)
2-1 Rasmus Blæsild (47.)
2-2 Nicklas Pedersen (50.)
2-3 Simon Rosenkilde (68.)
2-4 Julius Lund (72.)
U17: Hvidovre IF – Viborg FF 1-2
0-1 Frederik Spangsberg (14.)
0-2 Magnus Olsen (str., 69.)
1-2 August Maimann (74.)
U19 måtte nøjes mod SfB Oure
- Detaljer
- Skrevet af: nk
- Kategori: Talent
U19-holdet måtte nøjes med 2-2 hjemme mod SfB Oure, som ligger på sidstepladsen i Divisionen. Efterfølgende vandt VFF straffesparkskonkurrence, som i ungdomsturneringerne giver et ekstra point.
U17 vandt sikkert over samme klub efter at være kommet tidligt bagud i opgøret.
U19: Viborg FF – SfB Oure 2-2 (7-6 efter straffespark)
1-0 Adam Kleis-Kristoffersen (5.)
1-1 Viggo Salhstrøm (17.)
1-2 Magnus Nielsen (24.)
2-2 Selvmål (78.)
U17: Viborg FF – SfB Oure 3-1
0-1 Tobias Gade (str., 4.)
1-1 Magnus Olsen (19.)
2-1 Selvmål (37.)
3-1 Arthur Madsbøl (str., 56.)
VFF forlænger samarbejdet med talentchef Mads Holm
- Detaljer
- Skrevet af: nk
- Kategori: Talent
Talentchef Mads Holm har underskrevet en ny længerevarende aftale med Viborg FF.
-Jeg er først og fremmest rigtig glad for at være her. Det er en ambitiøs klub, som er i en spændende udvikling, og jeg synes, at vi har et godt fundament for at kunne tage de næste skridt i VFF Talent. Samtidig er det en klub, der matcher mine værdier og her er en god gruppe af medarbejdere, der hver dag gør en stor indsats, så det er et dejligt sted at være, siger Holm, som for nyligt er flyttet til Viborg.
Sportschef Mads Agesen er ligeledes tilfreds med udviklingen i VFF Talent og ser frem til at fortsætte samarbejdet med Mads Holm:
-Mads er en meget kompetent talentchef, som vi er meget glade for at have i klubben. Han har fra første dag løftet VFF Talent, og vi er sikre på, at han også er den rette til at sikre, at vi tager de næste skridt med vores talentafdeling. Samtidig er han en dygtig og vellidt leder, der stiller store krav, så vi er meget tilfredse med det arbejde og vi ser frem til at fortsætte samarbejdet her.
Mads Holm startede som talentchef i Viborg FF den 1. januar 2024, hvor han kom til fra OB.