Oktoberfest i fanzonen på søndag
Der er god grund til at komme tidligt på stadion på søndag, hvor der er kamp mod AGF kl. 16:00, for vi åbner fanzonen med oktoberfest-tema klokken 13:00. Vi indretter og pynter op, så der bliver en klassisk tysk biergarten-stemning, og der kommer naturligvis til at være tysk schlagermusik i højtalerne.
I den anledning kan der denne søndag også købes tysk øl i form af Erdinger Weissbier i både fanzonen og i specialølboden under Folkebladstribunen. Der er også mulighed for at købe pølser med brød og pølsemix i fanzonen, og hvis man mangler grønt merchandise, kan man besøge Kløvershoppen ved indgang 5.
På aktivitetslisten er blandt andet slå søm i, og der er som vanligt også aktiviteter for de yngre fans og barnlige sjæle i form af fodbolddart, pannabane mm.
Klokken 14:35 er der mulighed for at hilse på og få autografer og selfies med nogle af de spillere fra førsteholdstruppen, som ikke er en del af kamptruppen på dagen. Der er også besøg fra maskotten Willie.
Har du endnu ikke sikret dig en billet til søndagens opgør mod AGF, så klik ind og find din plads på Energi Viborg Arena via billetter.vff.dk.