Mange besøgte Den Grønne Bazar
Efter søndagens kamp mod Silkeborg IF åbnede Den Grønne Bazar i Tinghallen, hvor rigtig mange mennesker var forbi for at få fingrene i brugt sportstøj- og udstyr.
Den Grønne Bazar var afslutningen på Grønne Sammen-initiativet, der startede i uge 36 og 37 med indsamling af brugt sportstøj og udstyr, som sidenhen er blevet vasket, sorteret og klargjort til Den Grønne Bazar.
Bag projektet er Viborg Kommune, Jyske Bank, Svanerent og Viborg FF, ligesom Viborg FF’s samarbejdsklubber og efterhånden mange andre aktører også spiller en stor rolle i projektet.
I de forrige år er der blevet givet en check til den af VFF’s samarbejdsklubber, som har indsamlet mest tøj, men i år er det ikke en samarbejdsklub, der har samlet mest ind. Det er nemlig fællesskabet i form af alle andre steder, hvor der har stået indsamlingscontainerne. Det har været både i boligområderne, hos Jyske Bank, VFF’s fanzone mm. Derfor går årets check tilbage til fællesskabet i form af en donation til Børnenes Ven – Minna Due Jensens Fond.
Tak til alle, der har været Grønne Sammen med os. Vi er meget glade og taknemmelige over den store opbakning til projektet.