Viborg FF præsenterer tilfredsstillende årsregnskab
Viborg FF Prof. Fodbold A/S præsenterer et positivt resultat på 1.086.000,- for årsregnskabet 2020/21, hvilket betragtes som tilfredsstillende.
De væsentligste årsager til årsresultatet er øgede tv-indtægter som følge af den forbedrede tv-aftale samt øgede transferindtægter. Dertil har coronasituationen påvirket resultatet, da Energi Viborg Arena enten helt eller delvist har været lukket for tilskuere og dermed match day-indtægter gennem hele sæsonen, ligesom faldet af sponsorindtægter skyldes kompensation til samarbejdspartnere for ikke-leverede ydelser som følge af coronasituationen.
Der er søgt kompensation fra den statslige arrangørpuljeordning for større arrangementer, og kompensationen indgår som indtægt i regnskabsåret.
Klubben har i regnskabsåret tilmed gennemført kapitalforhøjelser, som samlet har styrket kapitalgrundlaget med 42,5 mio. kr.
Bestyrelsesformand Kim Nielsen er tilfreds med resultatet:
-Det har været et tilfredsstillende regnskabsår, hvor vi både sportsligt og økonomisk har leveret positive resultater, og på baggrund de usikkerheder, der har været grundet corona, så er vi glade for det regnskab, vi kommer ud med. Det positive resultat er et udtryk for, at ledelsen har styret klubben og virksomheden gennem året på meget kompetent vis i en uforudsigelig periode.
-Vi havde optimale sportslige resultater, men kunne ikke for alvor høste de økonomiske frugter af dem, så i den sammenhæng skal der lyde stor ros til ledelsen, som har flyttet klubben fremad og i en absolut bedre position end for et år siden på trods af coronaudfordringerne, lyder det fra formanden.
Formandens ord suppleres af direktør Morten Jensen, der ligeledes er tilfreds med det seneste år i Viborg FF:
-Vi ved, at det er en vanskelig øvelse at levere sorte tal i 1. division og samtidig være sportsligt ambitiøse, men det er vi glædeligt lykkedes med på ganske overbevisende maner, så samlet set har det været et rigtigt godt år trods de udfordringer, der har været samfundsmæssigt for os alle sammen. Vi har nu leveret positive tal i syv ud af de seneste ni regnskabsår, og det er vi selvfølgelig stolte af.
-De positive resultater både sportsligt og økonomisk har formentlig også været en af årsagerne til, at klubben har været attraktiv for de investorer, vi glædeligt har fået ind i år, og som har styrket kapitalgrundlaget i klubben, afslutter direktøren.