fo

Steffen Højer glæder sig over tilgangen af Christian Moses, som giver cheftræneren nye muligheder i offensiven.

Onsdag eftermiddag blev Christian Moses præsenteret som ny mand i Viborg FF. Angriberen fra Sierra Leone har senest spillet for Vendsyssel, hvor han var klubbens topscorer i efteråret, og VFF-cheftræner Steffen Højer ser frem til at få en anderledes type angriber ind:

-Moses er en type, som er hurtigere end de andre angribere, vi har i truppen, men stadig også god til at få bolden i fødderne og holde på den. Han er god i feltet, og så ved vi, at han kan lave mål. Derudover er det heller ikke uvæsentligt, at han har været i Danmark i et år, og kender til rækken.

-Han giver os nogle flere muligheder, og det er vigtigt for os at have hård konkurrence i angrebet. Det betyder, at alle skal være på tæerne hele tiden, og med Moses’ ankomst, så har vi fået flere strenge at spille på, og kan vi holde alle klar, så har vi et meget kompetent angreb.

Og hvad skal vi forvente af klubbens nye angriber?

-Jeg forventer, at han vil arbejde hårdt for holdet, og at han kommer til at lave mål. Han skal give noget til holdet, men holdet skal også gøre noget for ham, så vi sammen får et rigtig godt forår, afslutter cheftræneren.

Udebanepakken

Udebanepakken

Ta’ med på tre jyske udebaneture i foråret for kun 199,- inklusiv...

Klar til forårets kampe?

Klar til forårets kampe?

Der venter et ekstremt spændende forår i NordicBet Ligaen med tæt...

Læs VFF-avisen

Læs VFF-avisen

Seneste udgave af VFF-avisen er nu online, og findes også snart i...SØN D. 04/03 KL. 13.45
Sted: Energi Viborg Arena

 
04/03: Nykøbing FC (H)
11/03: Brabrand (U)
18/03: HB Køge (H)
nyhedsbrev 2
knap tilmeld-dig-her
 
Energi ViborgSkilte CentretQuickpotAndelskassenPeter Larsen KaffeUPFRONT SolutionsNike
Viborg F.F. Prof. Fodbold A/S | Kirkebækvej 94 | 8800 Viborg | Tlf. 86 60 10 66 | admin@vff.dk